W iOS 6 Apple użyło wzoru zegara, który jest własnością szwajcarskich narodowych linii kolejowych. Jak się okazuje, firma z Cupertino nie miała praw do stosowania tego projektu. Wzór zegara jest traktowany przez Szwajcarów jako jedna z marek narodowych. Na podstawie licencji, firma Mondaine produkuje i sprzedaje zegarki na rękę. Apple licencji nie miało, nastąpiło naruszenie praw własności  i będzie musiało zapłacić odszkodowanie.

Naruszenie praw własności

Apple zapłaci, za wykorzystanie chronionego prawnie wzoru zegara, aż lub tylko 20 milionów franków. Aż, bo dla szwajcarskich kolei, których przychód roczny nie osiąga miliarda franków – to dość dużo. Tylko, bo z perspektywy Apple, korporacji z kapitałem niewspółmiernie większym, to jest nie wysoka kwota. Informacja o sumie i winie Apple pojawiał się w szwajcarskich mediach. 

Naruszenie praw własności

Naruszenie praw własności

Wzór zegara jest bardzo charakterystyczny. Dlatego dziwi naruszenie praw własności. Trudno go z czymś innym pomylić. Jak to się stało, że firma która sama ma potężny działa prawny, pilnuje swoich praw własności intelektualnej, sama narusza prawa innych firm? To nie pierwszy przypadek takiego działania światowych koncernów. Wydawać by się mogło, że korporacje, które same walczą o przestrzeganie praw własności, powinny same świecić wzorem. Tu jednak częściej działa siła pieniądza. Nie etyka biznesowa a rachunek kosztów. Świadome naruszenie praw własności jest dość częste. Wielokrotnie firmom opłaca się zapłacić odszkodowanie. Nastepuje naruszenie praw własności, poszkodowany protestuje, firmy podpisują ugodę i obie strony są zadowolone. SBB uzyska dodatkowe wpływy bez wielkich kosztów i dodatkową promocję. Najbardziej na całym zajściu skorzysta firma Mondaine. Wzór zegarka, do którego Mondaine nabyło wcześniej prawa wykorzystywania na swoich produktach, zyskał niewspółmierną reklamę. Tym razem bez opłat i naruszenia praw własności, renoma Apple, w zgodzie z prawem i etyką biznesu, będzie promowała markę i produkty szwajcarskiego, mało wcześniej znanego producenta zegarków. Naruszenie praw własności nie będzie miało miejsca.

Naruszenie praw własności.