Ponad 7,3 miliona ludzi śledziło kosmiczny wyczyn Felixa Baumgartnera. Organizatorem przedsięwzięcia była marka Red Bull. Całemu wydarzeniu nadano nazwę Red Bull Stratos.

Sportowa marka Stratos.

Stratos to marka znana ze sportów motorowych. Red Bull wykorzystał wizerunek marki motorowych sportów ekstremalnych. Nazwa Stratos pochodzi od stratosfery, drugiej od dołu warstwy atmosfery ziemskiej. Stratosfera położona nad troposferą, a pod mezosferą.

Stratos jest przede wszystkim nazwą rajdowego modelu Lancii. Lancia Stratos po pierwszy pokazana została w roku 1970 na salonie samochodowym w Turynie. Autorem prototypu modelu koncepcyjnego Lancii był Marcello Gandini. Projektant ten obecnie znany jest także z projektów nadwozi ze stajni Lamborghini: Countach, Miura i Diablo. Aby uzyskać homologację rajdową zbudowano 500 egzemplarzy Lancii Stratos. 1973 to także pierwszego rajdowego zwycięstwa Stratosa. Było to w Hiszpanii na Rajdzie Firestone. Po tym wyczynie Lancia Stratos wygrała trzy razy Rajdowe Mistrzostwa Świata. Czas sukcesów Lancii Startos zakończył się w 1982 roku, gdy wygasła rajdowa homologacja auta. Model stał się legendą. Lancia Stratos przez wiele lat dominowała na odcinkach specjalnych rajdowych mistrzostw świata. Co najbardziej unikalne, to fakt, że Lancia Stratos była pierwszym w historii samochodem zbudowany wyłącznie do udziału rajdach. I to jak dobrze zbudowanym!

Lancia Stratos Red Bull Stratos

Lancia Stratos Red Bull Stratos

Etymologia słowa Stratos.

Po łacinie „stratos” znaczy „siodełka” a „strato” znaczy „koc”. Z nazwą nieodparcie kojarzy się stratosfera, czyli druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej. Stratosfera położona nad troposferą, a pod mezosferą. Można domyślać się etymologii tej nazwy – to jeden z kocyków naszej planety.

Stratos - marka lancii i red bull'a

Stratos – marka lancii i red bull’a