Niemiecki koncern motoryzacyjny przejął firmę projektową Italdesign Giugiaro. Czy to nada włoskiej marce nowy impuls do rozwoju?

Nie wiadomo ile Volkswagen zapłacił za przejęcie Italdesignu. Szef koncernu z Wolfsburga, Martin Winterkorn, wyjaśnił, że projektanci mają pomóc VW w osiągnięciu pozycji lidera w światowej produkcji samochodów do 2018 r.

Co teraz będzie robić firma z Turynu? Na pewno dalej projektować samochody. W swojej dziedzinie jest przykładem niemal ikonicznym. Spod ręki Giorgetto Giugiaro wyszły tak kultowe modele jak Audi 80, VW Golf, Fiat Uno, Seat Ibiza czy Lancia Delta. A ponieważ Volkswagen chce w 8 lat być najlepszy na świecie, to na pewno będzie chciał wprowadzać kolejne modele i poprawiać stylistykę tych, które już produkuje.

Jest jeszcze jedno wytłumaczenie. Być może Italdesign zostanie przekształcone w taką firmę, jaką jest Porsche Design. Ta również, choć zaczynała od tworzenia samochodów, to rozszerzyła swoją działalność na wiele innych produktów – biżuterię, dodatki dla mężczyzn, czy nawet jachty. To pokazuje, że nawet w przypadku marek tak wielkich, jakimi są samochody, jest wciąż możliwość rozszerzania.

Swoją drogą, ciekawe może być powiązanie wizerunkowe między Italdesign i Volkswagenem, bo sama transakcja wygląda dość ekwilibrystycznie. Firma projektowa nie została zakupiona bezpośrednio przez VW, ale przez Lamborghini, które należy do Audi, które wchodzi w skład grupy Volkswagen.

Jarosław Filipek