Firmy energetyczne należą do największych przedsiębiorstw działających na rynku. Bez energii nie ma postępu cywilizacyjnego. Nic dziwnego, że pojawiają się raporty prezentujące rankingi największych firm tej branży. Firma PFC Energy opracowuje cyklicznie ranking i listę największych firm

Ranking „największe firmy energetyczne” – liderzy i przegrani

Ranking podaje, że największą firmą energetyczną świata według PFC Energy, jest amerykański koncern ExxonMobil. Kapitalizacja tej firmy to około 370 mld dolarów. Na drugim miejscu rankingu uplasował się chiński gigant PetroChina, a na kolejnym brazylijski Petrobras. Jak widać na dwóch niższych stopniach podium znalazły się firmy z krajów rozwijających się. Orlen, to najwyżej sklasyfikowana polska spółka. Nasz narodowy koncern znalazł się na 40 pozycji rankingu w Europie, na świcie zajmuje dopiero miejsce 76. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Europie pozycjonowane jest na miejscu 70 i 196 na świecie. Trzecia polska największa firma energetyczna to Grupa Lotos, która jest 3 pozycje za PGNiG na miejscu 73 w regionie oraz na 204 miejscu na świecie. Ranking ocenił 250 firm.

Ranking największe firmy energetyczne świata

Ranking największe firmy energetyczne świata

Ciekawe są statystyki dynamiki zmian, jakie podaje ranking. Najgorzej w rankingu wypadły koncerny z Unii Europejskiej. Według statystyk cytowanego rankingu, niemieckie koncerny RWE i E.ON straciły w ostatnim roku na wartości. I straty te są dość duże, bo odpowiednio 27 i 32 procent. Dużo natomiast zyskał rosyjski Nowatek, który urósł prawie o 100 procent. Inne związane z rynkiem rosyjskim przedsiębiorstwo, konsorcjum TNK-BP, urosło prawie o 60 procent. Warto zauważyć, że poza podium znalazły się trzy największe koncerny rosyjskie. I tak największy wśród rosyjskich firm Rosnieft uplasował się na 4 pozycji, dobrze w Polsce znana marka Gazprom dopiero na 7, a działający i na naszym rynku Łukoil na 8. Z firm Unii Europejskiej, najwyższe pozycje zajęły Royal Dutch Shell, Total i BP.

Opracowany przez amerykańską firmę ranking opiera się na następujących głównych kryteriach: wartości aktywów, wysokości przychodów ze sprzedaży, wysokości zysków oraz wielkości zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Oto ranking 20 największych firm energetycznych na świecie:

1. ExxonMobil Corp

2. Chevron Corp

3. Gazprom Oao

4. Petrochina Co

5. Total SA

6. Royal Dutch Shell

7. ConocoPhillips

8. China Petroleum

9. OJSC Rosneft

10. LUKOIL

11. Statoil Asa

12. Petrobras

13. E.On AG

14. Repsol YPF SA

15. CNOOC Ltd

16. ENI SpA

17. RWE AG

18. JX Holdings Inc

19. Endesa SA

20. TNK-BP