Firma, która żyje wyłącznie z opłat licencyjnych i procesów sądowych, złożyła kolejny pozew o naruszenie swoich praw. Być może taki model biznesowy będzie stawał się coraz bardziej popularny.

Tym razem NTP wzięło na cel Google, Microsoft, HTC, Apple, Motorolę i LG. Oskarża te firmy o bezprawne wykorzystywanie 8 patentów. Samo NTP ma ich w swoim portfelu około 50, związanych głównie z tzw. push e-mailem, czyli technologią wykorzystywaną w smartphone’ach. Jednak nie wykorzystuje ich do budowania aplikacji i sprzedawania ich. Jedyne, czym zajmuje się teraz firma, to procesowanie się z tymi, którzy te patenty wykorzystują. I to całkiem udanie. Od producenta Blackberry, czyli firmy Research in Motion (RIM) udało się uzyskać ponad 600 mln dolarów.

W sytuacji, kiedy marki i własność intelektualna stają się coraz ważniejszym elementem tworzącym wartość przedsiębiorstw, taki model biznesowy może zyskiwać na popularności. Wcale nie wykluczone, że pojawią się ludzie czy firmy, którzy będą projektować pewne uniwersalne rozwiązania i pozywać wszystkich, którzy je odkryją później lub wykorzystają.

Póki co, w Stanach toczy się dyskusja, czy nie ograniczyć odszkodowania dla firm, które nie wykorzystują patentów w produkcji, a tylko żyją z procesów. Wydaje się, że to pewna przesada. Każda firma sama ustala, co chce robić. Jeśli produktem jej działalności są patenty, to nie można odmawiać im prawa do czerpania z tego korzyści.

Tomasz Sikorski