Przeglądarki internetowej używamy codziennie. Przeglądarka jest obecnie najistotniejszym, po systemie operacyjnym, programem komputerowym. Co więcej widocznym i znanym przez użytkownika. Z perspektywy konsumentów, nazwy wyróżniały produkty i czesto odwzorowywałych ich cechy i indywidualność. Wiele z nich już nie istanieje, lub są to upadłe marki.

Nazwy a konkurencyjność rynku.

Rynek przeglądarek jest bardzo konkurencyjny. W mediach krążą różne historie na temat pochodzenia nazwy przeglądarek. Nazwy mają niebagatelne znaczenie dla marketingu i komunikacji między klientami. Ilość stosowanych przeglądarek liczona jest w miliardach. o jeden z najbardziej powszechnych produktów na świecie. Trwająca na rynku wojna powoduje, że oprogramowanie do przeglądania zawartości internetu cały czas ewoluuje w stronę większej ergonomii. Przeglądarki są coraz bardziej użyteczne i wygodne.

Czołówka najpopularniejszych przeglądarek na świecie przedstawia się następująco (dane z grudnia 2011 wg serwisu StatCounter):

Internet Explorer – 38%

Google Chrome – 27%

Mozilla Firefox – 26%

Safari – 6%

Opera – 2%

Można powiedzieć, że pozostałe marki już nie istnieją.

Nazwy i marki przeglądarek interentowych

Nazwy i marki przeglądarek interentowych

Nazwy przeglądarek internetowych

1. Internet Explorer

Nazwa Internet Explorer pojawiła się po raz pierwszy w 1995 roku. Wybrana została dlatego, że ma silne i bezpośrednie asocjacje ze swobodą i możliwościami, jakie daje nam internet. Właścicielem marki jest Microsoft. To jeden z najważniejszych produktów tej firmy. Wybór nazwy Internet Explorer wynikał także z faktu, że pasowała też hasła Microsoftu z lat 90. „Where do you want to go today?” – „Gdzie chcesz się dzisiaj dostać?” Explorer to poszukiwacz. Explorer to odkrywca. Odpowiedź na Netscape Navigator debiutowała w roku 1995. Najnowszy Internet Explorer dostępny jest tylko na system operacyjny Windows.

2. Firefox

Koncept tej nazwy wyszedł z zupełnie innego pnia. Firefox miał pierwotnie nosić nazwę Phoenix. Feniks to mityczny ptak, który odradza się z popiołów. Badania możliwości ochrony jako znak towarowy pokazały, że była już zarejestrowana firma Phoenix Technologies. Poszukiwano dalej i opracowano nazwę Firebird. Ograniczeniem tej nazwy był projekt open source o tej samej nazwie. Ostatecznie postawiono więc na Firefox. Nie ptak a lis zagościł i w nazwie i w logo przeglądarki. Mozilla Firefox to darmowa przeglądarka internetowa stworzona przez Mozilla Corporation i rozwijana dalej przez programistów-ochotników. Mozilla Firefox może być stosowana na różnych systemach operacyjnych: Windows, Mac OS X, Linux, BSD i Unix.

3. Chrome

Chrome miał być nazwą roboczą projektu. Anegdoty mówią o nawiązaniu do stylistyki aut, może przez chromowane wykończenie amerykańskich krążowników szos. To chyba jednak trochę naciągana historia. Chrom to błysk. Chrom to jakość. To chyba bliższe skojarzenia i wartości nazwy. Właścicielem marki i nazwy jest Google.

4. Opera

Norweska przeglądarka nosi nazwę Opera. To słowo rozpoznawalne na całym świecie. W każdym dużym ośrodku miejskim jest opera. Opera to także najwyższa jakość śpiewu. W operze nie ma kompromisów. Słowo „operacyjny” zaczyna się także od słowa „opera” i jest to kolejne, być może najbliższe uzasadnienie. Marka silnie związana z telefonami. Twórcami Opery byli pracownicy zespołu badawczego z firmy telekomunikacyjnej Telenor w Oslo. Program jest pozbawiony wszelkich reklam. Trzeba przyznać, że idea nazwy Opera oddaje charakter wyszukiwarki i idealnie do niej pasuje.

5. Safari

Safari jest także nazwą łatwą do zrozumienia i zaakceptowania. Co to jest safari wie każdy. Safari to odkrywanie, emocje i niezwykłe przeżycie. Ale co to ma wspólnego z Apple? Powstała w roku 2003. Trudno znaleźć inne wytłumaczenie wyboru tej nazwy.

6. Nexus

Nexus jest pierwszą przeglądarką internetowa. Powstała w roku 1990. Na początku używała nazwy WorldWideWeb. Od jej nazwy pierwotnej została wprowadzona nazwa zapisu stron internetowych.

7. Mosaic

Mosaic powstała w roku 1993. Była przeglądarką graficzną. Mozajka to plastyczne przestawienie, barwne i wielowymiarowe. Mosaic to pierwsza przeglądarka, której udało się zdobyć szeroką popularność. Mosaic stał się pierwowzorem dla Internet Explorera. Program został zamknięty w styczniu 1997 roku. Nazwy tej przeglądarki nie da się pomylić z żadną inną. Bardzo ciekawie oddawała ona wyróżnienie i cechy przeglądarki. Pomimo trafnej nazwy marka już nie istnieje.

8. Netscape Navigator

Netscape Navigator. Był moment gdy ta przeglądarka miała 90 % udziałów rynkowych. Marka ta powstała w roku 1994 i bazowała na Mosaic. Navigator jest także międzynarodowym dość dobrze zrozumiałym słowem. Netscape Navigator to pierwsza komercyjna przeglądarka na rynku. To kolejne zastosowanie nazwy w powiązaniu z ideą produktu.

9. Erwise

Erwise to pierwsza przeglądarka z graficznym interfejsem. Powstała w kwietniu 1992 roku. Opracowana została przez studentów Helsińskiego Uniwersytetu Technicznego. Nazwa jest żartem językowym . Wydział uczelni nosił akronim OTH, zaś Erwise jest jej dopełnieniem do wyrazu OTH-Erwise (otherwize – znaczy „przeciwnie”). Obecnie chyba nikt już nie kojarzy tej nazwy.