Najcenniejsza marka piwa na świecie nosi nazwę Budweiser. Jest to amerykańska marka warzona w amerykańskim browarze. Jak podaje firma, receptura piwa pochodzi z roku 1876. Informacja ta jest o tyle ważna, że w Europie, a dokładnie w Czechach, istnieje marka piwa o identycznej nazwie.

Najcenniejsza marka piwa

Amerykański Budweiser według raportu Millward Brown ma szacowaną wartość marki na 8,8 mld dolarów, według Brand Finance marka warta jest „jedynie” 5,6 mld dolarów, natomiast według wycen Interbrand to suma 12 mld dolarów. Według tych wycen to najcenniejsza marka piwa. Wyceny były by na pewno wyższe, gdyby nie spór o prawa do nazwy. Problem w tym, że browar Budweiser Budvar z Czeskich Budziejowic ma prawa do znaku towarowego w wielu krajach Europy. Spór o wyłączne prawa własności do używania marki pomiędzy amerykańskim a czeskim koncernem trwa już wiele lat. Pierwszy prawny spór obu stron miał miejsce w 1911 roku. Na czym polega problem? Amerykanie walczą z browarem Budweiser Budvar o wyłączne prawa do znaku towarowego. Budweiser to wszak jedno z najbardziej znanych, i jak pokazują wyceny, najcenniejsza marka piwa na świecie. Celem amerykańskiego browaru jest przejęcie w całości prawa do nazwy. Najcenniejsza marka piwa miała by wtedy monopl na nazwę. Dekady działań nie przyniosły oczekiwanych efektów. Postanowili więc zdobyć markę w inny sposób. Amerykanie niedawno przejęli większościowe udziały w lokalnym browarze Budejovický Mešta’nský Pivovar. Według ich prawników znaczy to, że zawłaszczyli sobie prawa do nazwy Budweiser. Jak pokazują dokumenty historyczne, Budziejowicki Browar Mieszczański wywodzi się z Czeskich Budziejowic, tak jak największy konkurent – Budweiser Budvar. Czesi dotychczas twierdzili, że Budwieser nie jest nazwą własną i może odnosić się tylko do piwa produkowanego w Czeskich Budziejowicach. Teraz mogą robić to i amerykanie. Swoją drogą, była to bardzo nielogiczna sytuacja, w której z identycznej nazwy marki mogły korzystać dwie niezależne firmy pochodzące z tej samej miejscowości. Było tak, bo Budwies znaczy po niemiecku Budziejowice, a Budweiser to budziejowickie. Teraz to marka piwa. Czyli budziejowickie to najcenniejsza marka piwa na świecie.

Najcenniejsza marka piwa i jej historia

Nie jest to koniec walki. Nie chodziło bowiem o prawo do stosowania marki w Czechach. Na drodze prawnej Czechom z Budweiser Budvar udało się zarejestrować prawo do sprzedaży piwa pod tą marką w większości krajów UE. Skutkiem tego jest ograniczenie rynku dla sprzedaży amerykańskiej marki piwa oferowanej przez Anheuser-Busch pod marką Budwieser. Budziejowicki Browar Mieszczański i jego marki różnią się od marek uznanego i cenionego piwa z browaru Budweiser Budvar. Browar Budwieser Budvar został założony pod nazwą Český akciový pivovar w 1895 roku przez czeskich mieszkańców miasta. Browar ten miał być konkurencją dla browaru Budweiser Bürgerbräu, prowadzonego przez miejscowych czeskich Niemców od ponad 100 lat wcześniej. Budweiser Bürgerbräu, obecnie nazywany Budejovický Mešta’nský Pivovar, produkował piwo typu bawarskiego. Czeski browar wytwarzał pilznery. Z perspektywy produktu, są to dwie różne odmiany piwa. Wtedy włażnie na rzecz browaru zarejestrowano nazwy Český budějovický granát, Budweiser bier, Budbräu oraz Budvar. Następnie w 1936 roku zmieniono także oficjalną nazwę na Budvar – Český akciový pivovar České Budějovice.

 Najcenniejsza marka piwa Budweiser

Marka piwa

Marka piwa

W historii sporu były nawet momenty iluzorycznej ugody. W 1997 roku prawa do znaku towarowego Bud zostały przeniesione na Anheuser-Busch w zamian za zobowiązanie kupowania wyprodukowanego w Czechach chmielu. Jak się okazało, były to jedynie pozory.W kolejnym etapie sporu, w lipcu 2010 roku Trybunał Europejski w Strasburgu orzekł, że Amerykanie nie mogą w UE zarejestrować słowa „Budweiser” jako zastrzeżonej marki. Wyrok mówił, że Amerykanie mogą za to rejestrować swoją markę w poszczególnych krajach UE. W praktyce Czesi mają już zarejestrowany znak towarowy Budweiser w 19 europejskich krajach, czyli w większej części Europy. W krajach gdzie prawa do nazwy ma Anheuser Busch, czeska marka piwo nosi nazwę Budejovicki Budvar. Tam gdzie mają ją Czesi, stosowana jest marka piwa o nazwie Bud.

Budwies znaczy po niemiecku Budziejowice, a Budweiser to budziejowickie.

Budweiser Budvar to jasne piwo dolnej fermentacji produkowane z morawskiego słodu i żateckiego chmielu przez browar Budejovicky Budvar z Czeskich Budziejowic, Tradycje produkcji piwa w Czeskich Budziejowicach sięgają 1265 roku. Budweiser Budvar to obok marki Pilsner Urquell najbardziej znane i cenione piwo czeskie na świecie. Z różnić między produktami warto jeszcze zauważyć, że amerykański Budweiser to piwo jęczmienno-ryżowe. Nie było by pewnie problemu, gdyby w 1875 roku Budweiser Bürgerbräu nie rozpoczął eksportu piwa do Stanów Zjednoczonych. Zdobyły one tam duże uznanie i w 1878 roku marka Budweiser została tam zarejestrowana przez Carla Conrada. Tak rozpoczęła działalność druga linia marki Budwieser, czyli budziejowickie, która z Budziejowicami nie miała nic wspólnego. Budwieser nie pohcodzi z Budziejowić, nie jest czystym pilsnerem bo ma domieszki kukurydzy, a jednak to najcenniejsza marka piwa na świecie.