Autosan po raz piąty został wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi tylko 37 mln zł. Jest to już piąty przetarg na sprzedaż sanockiego Autosana. Na sprzedaż wystawiona jest firma i jej marka.

Historyczna marka i firma Autosan na sprzedaż

W pierwszym, w maju 2014 r., cena wywoławcza wynosiła ponad 56 mln zł. W drugim przetargu cenę obniżono do 50 mln zł. W trzecim przetargu na sprzedaż firmy i marki cena wywoławcza wynosiła 48 mln zł, w czwartym  40 mln zł. Nie pojawił się jednak żaden zainteresowany. Firma z Sanoka jest w upadłości likwidacyjnej od października 2013 r.

Marka na sprzedaż

Marka na sprzedaż

 Marka i jej historia

Autosan to marka polskich autobusów, produkowanych  w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan. W roku 1991 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Autosan S.A.  Powojenna historia autobusów zaczęła się w 1946 roku, gdy zakład został znacjonalizowany. Początkowo firma nosiła nazwę Sanocka Fabryka Wagonów Sanowag.  W 1950 zakład trafił w ramy Zjednoczenia Przemysłu Motoryzacyjnego w Warszawie. W tym też roku rozpoczęto produkcję  nadwozi do aut osobowych i samochodów pożarniczych na bazie włoskiego Fiata i angielskiego Bedforda. W roku 1950 Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego zadecydował o montażu autobusu międzymiastowego Fiat 666RN. Pierwszy własny prototyp autobusu międzymiastowego opracowano w firmie w 1951. Oparty na podwoziu samochodu ciężarowego model nazwano Star N50.

Marka Autosan jest w Polsce powszechnia znana. Jednak wysoka świadomość marki nie gwarantuje sukcesu rynkowego. Chociaż Polska jest jednym z najwiekszych producentów autobudów w Europie, nie każda marka jest w stanie utrzymac się na konkurencyjnym rynku.