Karnawał w Wenecji. Foto: Jarosław Filipek

Karnawał w Wenecji. Festyny Europy. Foto: Jan Astner

Elizabeth Taylor nie żyje. Biżuteria gwiazdy zostanie wystawiona na licytację. Dom aukcyjny Christie’s poinformował, że porozumiał się z rodziną zmarłej. Jest to podobno wypełnienie ostatniej woli kultowej gwiazdy kina. Chrisite’s w najbliższym czasie zorganizuje sprzedaż biżuterii należącej do zmarłej aktorki. Poinformował o tym miesiąc po śmierci zmarłej w wieku 79 lat Elizabeth Taylor. Szybko. Komuś chyba na tym bardzo zależy. Lub być może specjaliści od licytacji dóbr luksusowych uznali, że najwyższe ceny uzyskają tuż po odejściu gwiazdy. Daty aukcji nie zostały ustalone, ale stać ma się to „w najbliższym czasie”. Wartością, jak można się domyślać, nie jest nie tylko sama biżuteria, a powiązanie z jej poprzednią właścicielką.

Elizabeth Taylor była pionierem w dziedzinie marketingu markowanego nazwiskami celebrytów. Pomimo że jako aktorka zarabiała krocie, najwięcej dochodów Taylor pochodziło z jej przedsięwzięć biznesowych. To ona zaprojektowała biżuterię Elizabeth Collection. Pod tą marką sprzedawano unikatową biżuterię, w tym także bardzo popularne kolekcje ślubne. Znane były także perfumy Elizabeth Tylor „Biały diament” , „Pasja” i „Passion for Men”, które miały razem około US $ 69 milionów sprzedaży w roku 2010.

O tym jak ważna w jej życiu była biżuteria, świadczy fakt, że w roku 2002 wydała książkę pod tytułem „Elizabeth Taylor: Mój romans z kosztownościami”. Po śmierci Taylor, jej majątek szacuje się od 600 mln dolarów do 1 mld USD, z czego ponad 150 milionów dolarów przypada na biżuterię.

Taylor była pasjonatką biżuterii, stwierdzając, że „You can’t cry on a diamond’s shoulder, and diamonds won’t keep you warm at night, but they’re sure fun when the sun shines”. Tylor była klientką znanego projektanta biżuterii Shlomo Moussaieff’a. Przez lata jej własnością było kilka bardzo znanych egzemplarzy biżuterii. Dwa z najbardziej znanych to 33,19-karatowy (6,64 g) Krupp Diamond, który Taylor nosiła codziennie, i 69,42-karatowy diament (13,88 g) w kształcie gruszki Taylor-Burton Diamond. Oba były prezentami od męża Richarda Burtona. Taylor była też właścicielką 50-karatowej (10 g) La Peregrina Pearl, zakupionej przez Burtona jako prezent walentynkowy w 1969 roku. Perła ta była wcześniej własnością Marii I Tudor.

Dame Elizabeth Rosemond „Liz” Taylor, urodzona 27 lutego 1932, zmarła 23 marca 2011. Od najmłodszych lat była gwiazdą MGM. Została jedną z największych aktorek Złotego Wieku Hollywood, a zarazem jedną z najbardziej znanych gwiazd filmowych na świecie. Taylor była znana ze swojego czarującego styl życia, urody i charakterystycznych fioletowych oczu.

Jarosław Filipek