Czy miasto może zmienić nazwę? Tak, i co ciekawe, powodem zmiany nazwy mogą być kłopoty finansowe. Japońskie miasto Izumisano chce zmienić nazwę. A właściwie nie zmienić nazwę, ale sprzedać prawa do nazwy.

Miasto chce zmienić nazwę.

Izumisano wystawiło niedawno swoją nazwę na sprzedaż. Jest to swoista licytacja, jako że ten, kto zaproponuje najwięcej, będzie mógł zmienić nazwę i nadać miastu nową nazwę. Po obiektach sportowych i kulturalnych, nadszedł czas na miasta. Naming rights wkraczają do coraz szerszych sfer życia.

Izumisano w prefekturze Osaka to stutysięczne miasto. Władze chcą zmienić nazwę, bo liczą że dzięki pozyskanym środkom spłacą dług. A jest on niebagatelny, bo wynosi ponad miliard 250 milionów dolarów. Jako doszło do tak wielkiego zadłużenia? Przyczyną jest budowa infrastruktury, związanej z pobliskim lotniskiem międzynarodowym Kansai. Jak widać ten wielki port lotniczy zamiast być szansą na rozwój, stał się powodem dla którego miasto chce zmienić nazwę i prawdopodobnie zniknie z mapy Japonii i świata.

Naming rights – czy miasto może zmienić nazwę?

Jednak zmiana nazwy nie będzie całkowita. Miasto chce zmienić nazwę na 10 lat. Uczestnicy przetargu mają składać oferty na ten właśnie czas. A dokładnie chce nadać zwycięzcy prawa i ulgi inwestycyjne, na budowę siedziby centrali firmy. pomysł jest ciekawy, ale wymaga od firmy wyjątkowych nakładów i zmian organizacyjnych. Przeniesienie centrali do  nowego miejsca nie jest łatwe. Nowi pracownicy, nowa struktura, nowa organizacja. Zmienić nazwę jest łatwo, ale zebrać wszystkie zagrożenia i konsekwencje może stanowić barierę. Problem ten pokazuje fakt, że miastu wcześniej nie udało się znaleźć chętnego. Co więcej, aby zmienić nazwę potrzeba tez zgody mieszkańców, a oni do tego nie są zbyt chętni. Kwestionują ten pomysł podkreślając, że nazwa miasta ma swoją historię. Argumentują swoje stanowisko tym, że nie wypada nazwą handlować. Trudno jest powiedzieć, czy historia powinna być tematem tej dyskusji. Do Izumisano należy część sztucznej wyspy, na której usytuowany jest port lotniczy Kansai. Miasto istnienie całkiem niedawno – otrzymało prawa miejskie 1 IV 1948 roku, czyli tuż po wojnie.

Licencjonowanie nazwy miasta

Licencjonowanie nazwy miasta

Lokalizacja miasta jest też swoistą przeszkodą. Port lotniczy jest i prawdopodobnie będzie bardziej znany niż nazwa miejscowości. Aby zmienić nazwę, potrzeba prawdopodobnie silniejszych argumentów. A Kansai jest znany i ma wiele argumentów, aby jego nazwa była bardziej popularna od nazwy Izumisano.

Międzynarodowy port lotniczy Kansai, jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Kansai leży 5 km od brzegów wyspy Honsiu, największej wyspy Japonii. Lotnisko połączone jest z lądem najdłuższy na świecie most dwukondygnacyjny. Most ten ma 3,7 km długości. Budynek lotniska Kansai ma 1700 metrów długości. To także nadaje się od zapisania w księgach rekordów.

Miasto chce zmienić nazwę

Miasto chce zmienić nazwę

Czy warto jest zmienić nazwę miasta?

Czy przyniesie to potencjalnemu inwestorowi oczekiwane korzyści? Zmienić nazwę można dość prosto, ale umiejętnie ją wykorzystać, to zupełnie inny problem. To jeden z pierwszych przypadków takiego podejścia do nazewnictwa miasta. Nie ma problemu aby zmienić nazwę firmy, produktu, usługi. Ale zmienić nazwę miastu…