Trevor James „Jamie” Oliver, to brytyjski kucharz i restaurator. Popularny kucharz to osobowości mediów, znany z programów telewizyjnych i książek kucharskich. Jamie dąży do poprawy niezdrowej diety i złych nawyków gotowania w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Specjalnością Jamiego Olivera jest kuchnia włoska, choć posiada międzynarodowe kompetencje kulinarne. Teraz stał się twarzą serii produktów spożywczych, ale nie tylko.

Studiował w Anglii. Praktykował we Francji. Popularność zyskał dzięki licznym programom telewizyjnym o tematyce kulinarnej. Jako kucharz preferuje świeżą i ekologiczną żywność i taką też kuchnie lansuje. W Anglii walczy przeciw karmieniu dzieci fast foodami. Popularność programów zachęciła także amerykańskich producentów do współpracy z brytyjskim kucharzem. Jamie prowadzi podobny program w Stanach Zjednoczonych. Program nosi tytuł „Jamie Oliver’s Food Revolution”. Jamie Olivier jest także właścicielem londyńskiej restauracji „Fifteen”. Jamie Oliver jest także znany w Polsce, dzięki publikacjom w magazynie „Kuchnia”.

Jamie Oliver - celebryta i marketing

Jamie Oliver - celebryta i marketing

Znany kucharz stał się także celebrytą. Markuje wiele produktów. Jednym z nich jest Tefal Jamie Oliver Grill, opracowany przez firmę Tefal. To przykład cobrandingu znanej marki i marki osoby. Tefal Jamie Oliver grill przeznaczony jest do przygotowywania mięsa. W markowany wizerunkiem Jamiego urządzeniu produkty zachowują swój smak i wilgoć podczas wytapiania tłuszczu. Gril jest ultra-kompaktowy, łatwy w użyciu, czyszczeniu i przechowywaniu.

Inną grupą produktów z marką jamie Oliver są produkty włoskie. Ciekawostką tych produktów jest prezentacja wizerunku kucharza na opakowaniach. Produkty oznakowane są dużym i wyraźnym logo jamie Oliver. Produkty należą do ulubionych i kojarzonych z postacią telewizyjnego kucharza.

Jamie ma pseudonim „The Naked Chef”. Ideą The Naked Chef było „rozebrać żywności” do jej niezbędnego minimum. Mistrzowi kuchni chodziło o to, że nie trzeba skomplikowanych składników i fantazyjnych gadżetów aby przygotować coś naprawdę smacznego.