Karnawał w Wenecji. Festyny Europy. Foto: Jan Astner

Karnawał w Wenecji. Festyny Europy. Foto: Jan Astner

Rozwijanie własnej marki służy zdobywaniu nowych grup klientów, może wspierać nowe produkty lub asortymenty, może też wprowadzić firmę na nowe rynki i do nowych kanałów sprzedaży. Rozwój marki może jednak napotkać wiele zagrożeń. Jednym z najpoważniejszych jest możliwość tzw. rozmycia marki.

Portfolio marek można tworzyć, wprowadzając nowe marki lub submarki, albo wprost przenosząc istniejącą już markę do nowego asortymentu. Ważnym momentem w procesie budowania portfolio jest możliwość utraty dotychczasowych klientów. Dzieje się tak wtedy, gdy zmiany wprowadzane są chaotycznie i bez założonej strategii. Klienci, widząc nowe marki, których nie rozumieją, mogą uznać, że coś z tą ofertą nie tak.
Celem prac jest nad portfolio ofertowym jest zwiekszenie udziałów rynkowych i podniesienie marż. Opracowania Brand Architecture odpowiadają na pytania dotyczące inwestowania w nowe linie ofertowe, wchodzeniu na nowe rynki, docieraniu do nowych klientów oraz wprowadzaniu nowych ofert.  Projekty architektury marki obejmują porządkowanie zależności miedzy markami, submarkami, liniami ofertowymi i asortymentami. Dzięki opracowanim brand architecure dyrektorzy marketingu firm o szerokim i głebokim portfolio mogą sobie oodpowiedzieć na pytania:
  • jaka jest rola marki korporacyjnej
  • jaki model prezentowania oferty jest najbardziej efektywny dla firmy
  • pod jaką marką wprowadzać nowe oferty
  • czy ilość marek w portfolio firmy jest optymalna
  • które marki rozwijać, a które likwidować
  • jakie nakłady są odpowiednie dla każdej z marek

Jan Astner